A MASz s a hozz tartoz dojo-k lehetsget kaptak, hogy bemutatkozzanak a Shogun harcmvszeti magazinban. Az albbi rs a 2006. jniusi szmban jelent meg.
„Nincsenek j bartok. Nincsenek rossz bartok. Csak olyan emberek, akikkel akarod, hogy egytt legyl, szksged van r. Emberek, akik hzat ptenek a szvedben.” (Stephen King)
EIYUKAN AIKIDO DOJO, Szeged
>>Dojo-nk nevnek jelentse: az rk bartsg helye. A bartsg ‑Tth rpd utn szabadon ‑ t llektl llekig. A mi rk bartsgunk eredete az aikido gyakorlsban rejlik, az aikido pedig Ueshiba Morihei O’Sensei, az aikido Alaptja szerint „az az svny, amely egyesti a vilgmindensg sszes tjt az rkkvalsgig”. Valahogy gy kapcsoldnak ssze letnk fontos dolgai.
>>Szegeden elsknt Borbs Tibor (2. dan) kezdett aikido-t tantani 1991-ben. A dojo vezetst 1996-ban Rti‑Szab Gbor (2. dan), majd 2005-ben Csksi Imre (2. dan) vette t. Az Eiyukan nevet Gollob Szabolcstl (4. dan) kaptuk 2005-ben. A dojo a Magyar Aikido Szvetsg (MASz) tagja. Az edzseket a Szegedi Rendr Testedz Egylet Aikido szakosztlynak keretn bell, a Rendrfkapitnysg tornatermben (Szeged, Prizsi krt. 16-22.) tartjuk, tagltszmunk negyven f. Az Eiyukan dojo-hoz "tartozik" a Kisteleki Aikido dojo is, ahol Gyugel Rbert (2. dan) s brahm Zoltn (2. dan) tartjk az edzseket. Kistelek adott otthont a MASz 2005-s nyri edztbornak is, Jaff Raji (5. dan) vezetsvel.
>>2005 augusztusban immr tizedszerre rendeztk meg nyri edztborunkat Szatymazon, melyre az orszg klnbz pontjairl s Romnibl is rkeznek aikidokk minden vben. A tbor vezet tanra 1999. ta Gollob Szabolcs (4. dan). Igyeksznk elrni, hogy ez a tbor klnbzzn a tbbi edztbortl: minden vben meghvjuk ms harcmvszeti stlusok kpviselit, nagy hangslyt fektetnk az edzsen kvli programokra, az intenzv kzssgi letre, s bzunk benne, hogy gy a rsztvevk megrtik, mirt nevezzk dojo-nkat az rk bartsg hznak.
>>Minden harcmvszetet gyakorl tudja, mennyire fontos mind a test, mind a szellem laza rugalmassga. „Egy kis pontra koncentrlva ‑mint pldul a kzre vagy a kardra vagy a lb mozgsra – beszkl mind a fizikai, mind a szellemi lts. … A zavartalan rtelem, ami nem ragaszkodik egy trgyhoz, a szem, amelyet nem ejt rabul a kard, ltfontossg ahhoz a koncentrcihoz, amely felfogja a szellemi mozdulatokat.” Egy aikido technika csak akkor lehet igazn j, ha mgtte nemcsak pontos technikai tuds ll, hanem ezzel a testi-lelki lazasggal prosul szellemisg is. Ennek szellemben nagyon fontosnak tartjuk, hogy a MASz ltal kpviselt f irnyvonal kvetse mellett j kapcsolatot tartsunk fenn ms magyarorszgi aikido szvetsgekkel, rendszeresen ltogassuk edztboraikat, hogy az rk bartsg hznak kapuja minden irnyban nyitva lljon.
>>Ha megkrdeznk egy tantvnyt, hogy mirt kezdett el aikido-val foglalkozni, a vlasz majdnem minden esetben az, hogy elszr a technikai tuds vagy a mozdulatok szpsge vonzotta a dojo-ba, m pr v elteltvel mr korntsem ezt tartja legfontosabb ernek, ami miatt jra s jra eljn az edzsekre. Az aikido letnk rszv vlik, a dojo falain kvl is. Ezt sok harcmvszetet gyakorl tantvny elmondhatja magrl, de gy rezzk, hogy egy olyan helyen, ami az rk bartsgrl kapta a nevt, ez a fajta ktds klnsen knnyen kialakul.
>>Aki tbbet szeretne megtudni rlunk, ltogasson el a www.eiyukan-aikido.gportal.hu lapra.
(Az idzetek Szaotome Micugi: Aikido s a termszet harmnija c. knyvbl szrmaznak, Krpti Gbor fordtsban.) |