A MASz és a hozzá tartozó dojo-k lehetőséget kaptak, hogy bemutatkozzanak a Shogun harcművészeti magazinban. Az alábbi írás a 2006. júniusi számban jelent meg.
„Nincsenek jó barátok. Nincsenek rossz barátok. Csak olyan emberek, akikkel akarod, hogy együtt legyél, szükséged van rá. Emberek, akik házat építenek a szívedben.” (Stephen King)
EIYUKAN AIKIDO DOJO, Szeged
>>Dojo-nk nevének jelentése: az örök barátság helye. A barátság ‑Tóth Árpád után szabadon ‑ út lélektől lélekig. A mi örök barátságunk eredete az aikido gyakorlásában rejlik, az aikido pedig Ueshiba Morihei O’Sensei, az aikido Alapítója szerint „az az ösvény, amely egyesíti a világmindenség összes útját az örökkévalóságig”. Valahogy így kapcsolódnak össze életünk fontos dolgai.
>>Szegeden elsőként Borbás Tibor (2. dan) kezdett aikido-t tanítani 1991-ben. A dojo vezetését 1996-ban Réti‑Szabó Gábor (2. dan), majd 2005-ben Csókási Imre (2. dan) vette át. Az Eiyukan nevet Gollob Szabolcstól (4. dan) kaptuk 2005-ben. A dojo a Magyar Aikido Szövetség (MASz) tagja. Az edzéseket a Szegedi Rendőr Testedző Egylet Aikido szakosztályának keretén belül, a Rendőrfőkapitányság tornatermében (Szeged, Párizsi krt. 16-22.) tartjuk, taglétszámunk negyven fő. Az Eiyukan dojo-hoz "tartozik" a Kisteleki Aikido dojo is, ahol Gyugel Róbert (2. dan) és Ábrahám Zoltán (2. dan) tartják az edzéseket. Kistelek adott otthont a MASz 2005-ös nyári edzőtáborának is, Jaff Raji (5. dan) vezetésével.
>>2005 augusztusában immár tizedszerre rendeztük meg nyári edzőtáborunkat Szatymazon, melyre az ország különböző pontjairól és Romániából is érkeznek aikidokák minden évben. A tábor vezető tanára 1999. óta Gollob Szabolcs (4. dan). Igyekszünk elérni, hogy ez a tábor különbözzön a többi edzőtábortól: minden évben meghívjuk más harcművészeti stílusok képviselőit, nagy hangsúlyt fektetünk az edzésen kívüli programokra, az intenzív közösségi életre, és bízunk benne, hogy így a résztvevők megértik, miért nevezzük dojo-nkat az örök barátság házának.
>>Minden harcművészetet gyakorló tudja, mennyire fontos mind a test, mind a szellem laza rugalmassága. „Egy kis pontra koncentrálva ‑mint például a kézre vagy a kardra vagy a láb mozgására – beszűkül mind a fizikai, mind a szellemi látás. … A zavartalan értelem, ami nem ragaszkodik egy tárgyhoz, a szem, amelyet nem ejt rabul a kard, létfontosságú ahhoz a koncentrációhoz, amely felfogja a szellemi mozdulatokat.” Egy aikido technika csak akkor lehet igazán jó, ha mögötte nemcsak pontos technikai tudás áll, hanem ezzel a testi-lelki lazasággal párosuló szellemiség is. Ennek szellemében nagyon fontosnak tartjuk, hogy a MASz által képviselt fő irányvonal követése mellett jó kapcsolatot tartsunk fenn más magyarországi aikido szövetségekkel, rendszeresen látogassuk edzőtáboraikat, hogy az örök barátság házának kapuja minden irányban nyitva álljon.
>>Ha megkérdezünk egy tanítványt, hogy miért kezdett el aikido-val foglalkozni, a válasz majdnem minden esetben az, hogy először a technikai tudás vagy a mozdulatok szépsége vonzotta a dojo-ba, ám pár év elteltével már korántsem ezt tartja legfontosabb erőnek, ami miatt újra és újra eljön az edzésekre. Az aikido életünk részévé válik, a dojo falain kívül is. Ezt sok harcművészetet gyakorló tanítvány elmondhatja magáról, de úgy érezzük, hogy egy olyan helyen, ami az örök barátságról kapta a nevét, ez a fajta kötődés különösen könnyen kialakul.
>>Aki többet szeretne megtudni rólunk, látogasson el a www.eiyukan-aikido.gportal.hu lapra.
(Az idézetek Szaotome Micugi: Aikido és a természet harmóniája c. könyvéből származnak, Kárpáti Gábor fordításában.) |