Aikido Etikett, avagy hogyan KELL viselkedni a dojo-ban
"Annak ellenre azonban, hogy az Aikido ilyen fejldsen ment keresztl, az olyan egyszer dolgok tekintetben, mint mondjuk a keikogi viselete, a hakama sszehajtsa vagy egy diploma tvtele, mintha egy lpst sem haladtunk volna elre." (Tamura Nobujosi 8. dan)
Az aikidoka ltzete
A ruhzatodat (keikogi, dogi, gi) mindig tartsd tisztn, rendezetten. Edzs kzben is megigazthatod a ruhzatodat, de ilyenkor fordulj el partneredtl. Tiszteletads eltt mindig igaztsd meg a ruhdat.
A dan fokozat aikidokk fekete vet s hakamt (szoknyaszer b nadrg, tradicionlis japn viselet) viselnek. A kyu fokozat aikidokkra mr szvetsgenknt, de klubonknt is vltozhat a szably (ha ismeretlen helyre megynk, illik elre rdekldni a helyi szoksokrl). Magyarorszgon a legelterjedtebb megolds a fehr v, s 2. kyu-tl felfel a hakama viselse. Ez all kivtelt kpez a MKDE, ahol az 1. s 2. kyu fokozatak barna vet hordanak, s csak shodan-tl hordanak hakamt.
Az eurpaiak hosszabb hakamt hordanak, a japnok inkbb akkort, ami ppen elri a bokacsontjukat. Arra vigyzni kell, hogy ne lgjon ki alla a nadrg.
ltalnosan rvnyes, hogy a dojo-ban ltzni-vetkzni nem illik. Ez all kivtel a hakama, amit ltalban az ltzben vesznek fel, s a sznyegen veszik le (s ott is hajtjk ssze).
Papucs (zori)
Hogy tiszta lbbal rkezznk a sznyeghez. Tilos brmifle lbbelivel felmenni a tatamira.
Viselkeds az edzteremben
Seiza (japn trdel ls)
A sztnyitott sarkok kztt lnk. A kt trd frfiaknl kt, nknl egy klnyi tvolsgra van egymstl.
Meghajls (rei)
A meghajlsnak nagyon fontos szerepe van a rgi japn tradcik megrzsben. Ezzel fejezzk ki tiszteletnket, illetve kszntskor hasznljuk. Meghajlssal kszntjk az Alaptt edzs elejn s vgn, a dojo-t belpskor s kilpskor. Meghajlssal jelezzk a msik aikidoknak, hogy vele szeretnnk gyakorolni, vagy hogy szerepet szeretnnk cserlni gyakorls kzben (ezt fleg az MKDE berkeiben hasznljk, de hasznos lehet mindenkinek, ha pl. idegen ajkval gyakorolsz), s meghajlssal ksznjk meg a gyakorlst is. Meghajlssal jelezzk az edzsvezetnek, ha szeretnnk tle valamit krdezni (mi menjnk oda hozz, s ne t hvjuk magunkhoz!), meghajlssal ksznjk meg a segtsget. ltalnosan rvnyes, hogy az alacsonyabb fokozat hajlik meg elszr (s esetleg mlyebbre), s az egyenesedik fl msodjra. Ha seiza-ban hajlunk meg, a kezeinket magunk el hromszgalakban, vagy pedig egymstl tvolabb, prhuzamosan helyezzk a fldre (a hromszgalakzat az elterjedtebb). A kezeinket lerakhatjuk egyszerre, vagy pedig elbb a balt, s csak utna a jobbot (az els nagyobb tiszteletet jelez). Ha olyan embernek akarunk meghajolni, aki seiza-ban l, ljnk le mi is seiza-ba a meghajlshoz. Meghajls kzben gyeljnk a tartsra: ne grbtsk meg a htunkat, ne lgassuk a fejnket, ne emeljk fel a feneknket.
Belps az edzterembe
Belpskor meghajlssal kell ksznteni a dojo-t. A tatami szlnl levesszk a papucsot, s a sznyegre lps utn jbl meghajlunk. Ha rkezskor az edzs mr elkezddtt, a tiszteletads utn a bejratnl vagy a sznyeg szln seiza-ban meg kell vrni, amg az edzsvezet engedlyt ad a csatlakozsra (olyan edztborokban, ahol sok ember van, ez nem rvnyes, mert estig ott lhetsz, mire szrevesznek). Termszetesen nem illik ksve rkezni.
Kilps az edzterembl
Edzs kzben csak indokolt esetben, s az edzsvezet engedlyvel hagyhatjuk el a sznyeget. A tatami-rl val lelps eltt meghajlunk a kamiza fel, majd belelpnk a papucsunkba. A kijratnl jbl meghajolva tisztelgnk a dojo-nak.
Az edzs kezdete
A sznyegre rkezs utn az aikidokk egy vagy tbb sorban lelnek seiza-ba, s gy vrjk az edzsvezett. Amikor az megrkezik, elszr meghajlssal tiszteleg O-Sensei emlke eltt, majd lel is seiza-ba (az edzsre felsorakozottakkal szemben). Rvid meditci (mokuso) utn mindenki meghajlssal tiszteleg O-Sensei emlke eltt a kamiza fel (a meghajls eltt az edzsvezet a feje fltt tapsolva jelezhet, ennek a tapsok szmtl fggen tbb jelentse is van), majd az aikidokk s az edzsvezet egymst dvzlik szintn meghajlssal, s esetleg o-negai shimasu (ejtsd: onegjsimsz) szavakkal dvzlik egymst. Ha egy dojo lt vendgl egy mestert, akkor elbb a dojo vezetje s a vendg dvzlik egymst meghajlssal, s csak utna dvzlik a gyakorlk a mestert. Ha tbb instruktor tart tbort, akkor a rangids mester foglal helyet a gyakorlkkal szemben, s a msik mester a sor elejhez l oldalt, s a tisztelgs utn elbb egymst kszntik meghajlssal s csak utna dvzlik a gyakorlk a mestereket. Ezutn a rvid "szertarts" utn kezddik a bemelegts, majd pedig az edzs.
Az edzs vge
Az edzs vgn rvid levezet gyakorlatok utn jbl sorba lelnek az aikidokk, rvid meditci utn elbb a kamiza, majd pedig egyms fel meghajolva bcsznak az aikidokk s az edzsvezet (tbb oktat esetn szintn elbb egymstl bcsznak az edzsvezetk). Nhny helyen a gyakorlk mg megvrjk, amg az edzsvezet lemegy a sznyegrl, s csak utna llnak fel k is, vagy felll mindenki, s llva jbl meghajlanak az aikidokk s az edzsvezet egyms fel. Nhny dojo-ban az edzs utn az aikidokk vgigjrjk azokat, akikkel az edzs folyamn gyakoroltak, s meghajls ksretben jra megksznik a kzs munkt egymsnak.
Gyakorlat bemutatsa
Ha az edzsvezet lelltja a gyakorlst, az aikidokk megksznik a prjuknak a gyakorlst, s gyorsan elhelyezkednek a sznyegen seiza-ban gy, hogy elegend hely maradjon a technika bemutatsra. Nem szabad lelni httal a kamiza-nak! A hts sorokbl lehet fltrden, vagy llva is figyelni a bemutatst. Az edzsvezetnek nem szabad htat fordtani, mert lehet, hogy ppen veled akarja bemutatni a gyakorlatot. Ha az edzsvezet hosszasan magyarz, akkor az uke-nak ezalatt fltrden kell vrakoznia.
Ha gyakorls kzben az edzsvezet kln megmutat valamit valakinek, akkor az illetnek szintn seiza-ban vagy fltrden kell vgignzni a bemutatst. Ezt msok is megnzhetik, szintn seiza-ban vagy fltrden.
Gyakorls
A gyakorlat bemutatsa utn az aikidokk meghajlssal megksznik a tantst, gyorsan partnert vlasztanak (meghajlssal, s esetleg o-negai shimasu szavakkal), s megkezdik a gyakorlst. A gyakorls sorn a trsak fejldsnek elsegtst, s testi psgk megrzst mindig elsdleges szempontnak kell tekintennk. Arra kell trekedni, hogy minl tbb partnerrel gyakoroljunk az edzs sorn. A magasabb fokozat aikidokk jobban r tudnak mutatni a gyenge pontjainkra s segtenek a kikszblskben, az alacsonyabb fokozatak hibibl pedig sokat tanulhatunk.
Fegyverek
A fegyvertart tokot a sznyeg szln kell elhelyezni, igazodva a helyhez s a krlmnyekhez. Lehetsg szerint a tartkat egymstl kb. 30 cm-re, egymssal prhuzamosan kell elhelyezni a tatami-n, gy, hogy a fegyverek markolata legyen kifel, hogy gyorsan magunkhoz vehessk azokat, ha az edzsvezet erre felszlt. A tatami-n fekv bokken s tanto le vagy hegye sosem mutathat a kamiza fel. Mieltt hasznlni kezdennk a fegyvereket, hajoljunk meg velk a kamiza fel, llel magunk fel fordtva, a bokken hegyt tenyernkben tartva. Tekintsk az eszkzket annak, amik: fegyvernek, vegyk nagyon komolyan ket, s bnjunk velk ehhez mlt tisztelettel! Soha ne hasznljuk ms fegyvert engedly nlkl, s ne lpjnk t a fldn fekv fegyvereken.
Alapszablyok
A gyakorlsnak mindig a klcsns tisztelet jegyben kell folynia.
Sose zavard meg a dojo lgkrt udvariatlansggal, hangoskodssal, durvasggal, tiszteletlensggel.
Az edzsvezet minden utastst rgtn s maradktalanul hajtsd vgre legjobb tudsod szerint. Vitnak helye nincs.
Az edzs minden pontjn teljes sszpontostssal gyakorolj.
Sose lj le httal a kamiza-nak. Ne tmaszkodj a falnak, ne lj nyjtott lbakkal, vletlenl se lpj t semmit s senkit.
Viselkedj mindig szernyen, csendesen, tisztelettudan. Ne felejtsd el, hogy tanulni vagy itt, nem pedig az egdat kielgteni.
Soha ne beszlgess az edzsen.
Szemlyes illetve egyb ellentteket, problmkat az edzterembe val belpskor felejtsd el.
A krmeid legyenek mindig rendesen levgva.
rt, kszereket, gyrket vedd le edzs eltt.
Ne ltzkdj, ne egyl, s ne igyl a sznyegen.
Tartsd be, s a trsaiddal is tartasd be a szablyokat. Ne az edzsvezet energii pazarldjanak el a fegyelmezssel.
O-Sensei szablyai az Aikido gyakorlsra
Az aikido clja a test s a llek edzse, szinte s komoly emberek kifejlesztse. Az aikido egyetlen csapssal dnt letrl s hallrl, ezrt a tantvnyoknak gondosan kell kvetnik instruktoruk tantsait, s nem szabad vetlkedni, hogy lssk ki a legersebb.
Az aikido egy olyan t, ami megtant tbb ellensggel bnni egyszerre. A tantvnyoknak kpeznik kell magukat, hogy ne csak elre, hanem minden oldalra tudjanak figyelni.
Az edzsnek mindig kellemes s vidm lgkrben kell folynia.
Az instruktor csak egy kis szemszgt tantja a mvszetnek. Sokoldal alkalmazsait minden egyes tantvnynak magnak kell felfedeznie szntelen gyakorlson s edzsen keresztl.
A mindennapi gyakorlsban elszr kezdd a tested megmozgatsval, s aztn haladj az intenzv gyakorls fel. Sose erltess brmit termszetellenesen vagy sszertlenl. Ha ezt a szablyt kveted, akkor mg az regek sem fognak megsrlni, s kellemes s vidm lgkrben folyhat a gyakorls.
Ueshiba Kishomaru Doshu kiegsztse a szablyokhoz
Az aikido-t csak akkor lehet megfelel szinten elsajttani, ha szigoran kvetik az instruktorok tantst.
Az aikido mint harcmvszet akkor tkletesthet, ha beren figyeljk, mi folyik krlttnk, s nem hagyunk sebezhet nyitsokat (suki).
A gyakorls kellemess s vidmm vlik amint eleget edzettnk ahhoz, hogy a fjdalom mr ne zavarjon bennnket.
Ne elgedj meg azzal, amit a dojo-ban tantanak. Teljesen meg kell emszteni, ksrletezni s fejleszteni kell a tanultakat.
Sohasem szabad termszetellenesen vagy sszertlenl erltetni a dolgokat a gyakorlsban. Mindenkinek a sajt testhez, fizikai kondcijhoz s korhoz megfelel gyakorlsba kell belefognia.
Az aikido clja az igazn emberi n kifejlesztse. Nem hasznlhat az ego fitogtatsra.
Az etikett - kicsit ms megvilgtsban
(Forrs: Jaff Raji honlapja, Tth Kata s Varga Bea fordtsa)
Klnbz etikettformk lteznek: minden trsadalomnak, iskolnak, csoportosulsnak stb. megvannak a maga szablyai. Az etikett minden technikai vagy erklcsi tartalom felett helyezkedik el, s nlkle semmifle tanuls nem lenne lehetsges. Szorosan kapcsoldik minden egyes iskola nevelsi cljaihoz. Kifejldtt, talakult, s finomodott a trtnelem folyamn, legyen az akr hbors, vallsi vagy trsadalmi etikett.
Az etikett abszolt rtkben nem ltezik.
A harcmvszetekben tallhatunk kzs formkat az etikettben. Az etikett egszen egyszeren kifejezi a Tiszteletet s Udvariassgot a hely, az oktat (Mester), az edztrsak irnt, s tulajdonkppen mindaz irnt, ami a fldn l s ltezik. Az udvariassg egy tiszteletteljes viselkedsen, beszden s egy mindenki ltal ismert, kzs gesztusrendszeren keresztl jut kifejezsre minden egyed s dolog irnt. Az etikett lehetv teszi, hogy az ember megtallja a pontos helyt a kifejezs mindegyik rtelmezsben.
Valaha azt is lehetv tette, hogy az ember letben maradjon egy ellensges kzegben. Napjainkban mr nem tesszk kockra az letnket a dojo-ban, de a munka lehet veszlyes, fleg ha nem vagyunk elvigyzatosak, technikk vagy bonyolult kata-k vgrehajtsa kzben. Az etikett ott van, hogy levezesse az agresszivitst s elkerljk a tlkapsokat, fleg egy megterhel munkanap utn, amikor nagy szksgnk van arra, hogy „kitomboljuk” magunkat.
Az etikett megszabja egy edzs ritmust. Az etikett lehetv teszi az emberi kapcsolatokat s a prbeszdet. Az etikett lehetv tesz egy mly sszeszedettsget, s lecsillaptja az rzelmi llapotokat; emellett lehetsget nyjt egy nagyszer testi jra-sszpontostsra a gyakorl s a mai ember szmra. A dojo-beli gyakorls s az etikett szmunkra, jelenkori gyakorlk szmra is lehetv teszi lnynk igazi talaktst.
|